Manuální lymfomasáž

Princip lymfomasáží:
Masáží se aktivuje lymfatický systém, průtok lymfy se zrychlí 5-ti násobně na dobu 24h. Lymfa se vlévá do krevního řečiště, poté jsou cizorodé látky a tukové buňky přefiltrovány v játrech a v ledvinách.
Jedná se tedy o masáž, která umožňuje odstranění celulitidy, napomáhá zlepšení metabolizmu a zlepšení fyzické kondice až o 15 %. Je určitou prevencí proti nádorovým onemocněním.
Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cestami a uzlinami, v tomto systému koluje míza (lymfa), která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jež je nutné léčit.
Manuální lymfomasáž se provádí na suché pokožce, lze použít například pudr. Dochází tak k vyššímu tření a účinek masáže se prohlubuje. V podstatě se změní tlak na kapilární stěnu a zlepší se látková výměna mezi krví a tkáněmi.
Masáž probíhá obvykle v těchto fázích:
1. Vždy se otevře lymfatický systém, jedná se o krk zepředu, ze stran, pod bradou a u uší.
2. Dále se postupuje dle zdravotního stavu klienta a jeho potřeb.
Hlava, obličej, horní končetiny, záda, bedra, dolní končetiny zepředu a zezadu. Vždy se začíná otevřením lymfosystému a podle masírovaných částí těla se otvírají uzliny, u horních končetin podpažní a u dolních končetin tříselné.
Doporučuje se provádět lymfomasáž jedou za týden.
Délka masáže cca 60 až 90 min., dle potřeb klienta.
Kontraindikace lymfomasáží
lymfomasáž se nesmí provádět při:
- akutních onemocněníc ledvin
- hyperfunkci štítné žlázy (lymfomasáž lze provádět při hypofunkci štítné žlázy a též, je-li štítná žláza vyoperována)
- onkologických onemocnění
- zánětech
- v těhotenství (v prvním trimestru)
- zatížení pravého srdce
- orgánových otocích
- chřipce
- jakýchkoliv zánětech
- u klientů s epilepsií (může se nastartovat)
- podání (užití) psychofarmak
Upozornění: při masáži dochází k značné aktivaci ledvin, z tohoto důvodu je důležité, aby nebyl v těle žádný zánět, je tedy potřeba zvýšit pitní režim. POZOR na rozdíl tekutin - mléko a ovocná šťáva není tekutina, ale jídlo! Černý čaj a káva dehydrují organismus.
Doporučuje se pít: vodu čistou neperlivou, ovocný čaj, bylinkový čaj, minerální vodu. Za dostatečný přísun tekutin se považuje 400 ml vody na 10 kg váhy (např. při hmotnosti 50 kg je vhodné vypít 2 litry tekutin, maximálně však 6 litrů).
Masáž je vhodná i pro těhotné od 3. měsíce gravidity.
Masáž je možné provádět i při menstruačním cyklu, ale následkem je možné silnější menstruační krvácení.
Masáž nelze provádět v místech znamének, jizev, otevřených ran a plísní, dále při srdečních problémech, jaterních a ledvinových otocích.
Klient se může po masáži cítit unavený, či naopak povzbuzený.